Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Puffblock för servicesidor

Här hittar du information om hur puffblock för servicesidor fungerar och vad de skiljer åt mot vanliga puffblock.

Puffblock för servicesidor används bara för intranätet. De används som 1 av 3 puffblock på en servicesida. Namnet kommer av uttrycket "att puffa information" eller "att puffa en nyhet", alltså att lyfta fram informationen tydligare, eller högre upp i en struktur.

Puffblock för servicesidor innehåller:

  • Ikon
  • Rubrik
  • Pufftext max 77 tecken.

Syftet med puffblock för servicesidor är att visa det viktigaste på en servicesida nivå 1. Det som besökaren har störst behov av att hitta.


Senast uppdaterad: 2022-10-10 14:15